Arabic@HUJI

יצירת קשר Safot@HUJI

יובל ריבלין, רכז התוכנית
languages@mail.huji.ac.il
טל': 02-5881984
חדר 5807, הפקולטה למדעי הרוח

שעות קבלה:
ימים א'-ה' 10:00-13:00

Arabic @ HUJI

שיעור ערבית 1

החיים המשותפים במדינת ישראל, ובוודאי בירושלים, מייצרים צורך ועניין רב בלימודי ערבית. המתמחים בשפה הערבית במסגרת לימודיהם לתואר במדעי הרוח באוניברסיטה העברית נהנים ממתכונת מורחבת של לימודי "ערבית בערבית" על פני ארבעה סמסטרים, הכוללים רכישת כישורים תקשורתיים בכתב ובעל-פה בערבית תקנית (MSA) ברמה +B1 לפי ה-CEFR, שיעור "גשר למדוברת" והשתתפות במסגרת חילופי עברית-ערבית "بـيـني وبـيـنـك - ביני ובינך" עם דוברי ערבית בקמפוס הר הצופים.

כעת נפתח קורס חדש במסגרת Safot @ HUJI, שבו לומדים ערבית מדוברת בלבד באופן מקיף ואינטנסיבי. בקורס Arabic @ HUJI לומדים "ערבית בערבית" החל מהשיעור הראשון. ברוח ה-CEFR, התקן האירופי להוראת שפות, יעדי הקורס מוגדרים במונחי can do. מה אתם רוצים להיות מסוגלים לעשות בערבית? בקורס המתחילים, ברמה A1, לומדים לתקשר בערבית מדוברת בנושאים יומיומיים, נחשפים לתכנים רב-תרבותיים ומפתחים מודעות לשימוש המגוון במשלבים ובלהגים שונים בהקשרים ובאזורים שונים. במהלך הלמידה עוסקים באופן מודע ברפלקציה על הלמידה עצמה, מפתחים מודעות לשונית ורוכשים מיומנויות למידה המאפשרות להתקדם ולרכוש את השפה גם מחוץ לכיתה. 

קורס המתחילים מיועד ללומדים ללא רקע בשפה הערבית המעוניינים להתחייב לתהליך למידה אינטנסיבי. כדי להגיע למסוגלות משמעותית כבר ברמת המתחילים, נדרשת השקעה מצד הלומדים:  למידה פעילה ודינמית בכיתה, הכנה לכל שיעור, הפקת תוצרים בעל-פה ובכתב במסגרת שיעורי הבית – לבד או יחד עם לומדים אחרים, וחשיפה משמעותית לשפה הדבורה גם מחוץ לשעות ההוראה.

שימו לב! אמנם לומדים ערבית מדוברת, אך מטרת הקורס לספק גם יכולות קריאה וכתיבה בסיסיות, והלמידה כולה מתנהלת בכתב הערבי ולא בתעתיק. חובה על הרשומים לקורס לסיים בהצלחה את הלומדה של היחידה ללימודי שפות לרכישת הכתב הערבי והגייה בסיסית עוד טרם פתיחת הקורס.

בשלב זה היחידה משיקה קורס למתחילים בלבד. בהמשך ייפתחו רמות נוספות אם יהיה ביקוש לכך. למסיימים בהצלחה את קורסי Arabic @ HUJI תוענק תעודה רשמית מטעם היחידה ללימודי שפות והאוניברסיטה העברית.

טנדם

במקביל לקורס, משתתפים המעוניינים בכך יוכלו להתחייב למסגרת חילופי השפות "بـيـني وبـيـنـك - ביני ובינך" שמפעילה היחידה. זוהי הזדמנות לעסוק בחילופי שפה ותרבות במהלך תקופת הלמידה בקורס עצמו, להכיר חברים חדשים ולהיחשף לרבדים רבים של תוכן וניואנסים רב-תרבותיים באופן בלתי-אמצעי.

 

 

 

 

שימו לב! כדי שנוכל להיענות לביקוש ולהציע את הקורסים הרלוונטיים ביותר עבורכם, אנא מלאו את טופס הבקשות. כך גם נוכל לחזור אליכם בנוגע לקורסים שמעניינים אתכם. 

תוכנית הקורס

קורס Arabic@HUJI למתחילים מיועד לתלמידים ללא רקע קודם בערבית, ומטרתו העיקרית היא להביא את הלומדים ליכולות תפקוד בשפה ברמה A1.1 לפחות, על פי המסגרת האירופית המשותפת לשפות (CEFR). הקורס מתנהל בערבית מדוברת כבר מהשיעור הראשון, ומפתח בעיקר יכולות אינטראקציה בשפה הדבורה, תוך הישענות על קריאה וכתיבה בערבית ומודעות לקשרים לשפה התקנית (MSA). במהלך השיעורים התלמידים מתקשרים ביניהם ולומדים כיצד לרכוש את השפה באופן מיטבי. הידע הלשוני נבנה נדבך על נדבך מתוך חשיפה לתכנים מגוונים בכתב ובעל-פה, התנסות ודיון מפורש (בערבית) ברכיבי שפה ובדפוסי שימוש. הלומדים מפתחים מודעות לשונית ותרבותית, בדגש על פרגמטיקה – הבנת קודים חברתיים ושימוש הולם בשפה בהתאם להקשר.

לסילבוס המלא, כולל דרישות הקורס, לחצו כאן>>

פרטי הקורס

1. היקף ומועדי הקורס

קורסי Safot @ HUJI נלמדים במקביל לסמסטר האוניברסיטאי שניתן למצוא כאן>>

היקף הקורס הוא 56 שעות אקדמיות, וכן נדרשת כשעה עבודה בבית על כל שעה אקדמית בכיתה.

הקורס ייערך בימי ראשון ורביעי, 18:30 עד 20:00 (שעתיים אקדמיות, ללא הפסקה).

 

2. עלות הקורס

עלות הקורס היא 2800 ש"ח +150 ש"ח דמי רישום.

מחיר מיוחד לתלמידי האוניברסיטה העברית בלבד: 1800 ש"ח + 150 ש"ח דמי רישום.

התשלום על הקורס כולל גם את ספרי הלימוד הנדרשים.

 

 

3. חומרי למידה

ספרי הלימוד לתוכניות ה"ערבית בערבית" של היחידה ללימודי שפות נכתבים ע"י הצוות הפדגוגי של היחידה בהתאם ל-CEFR ולמטרות הייחודיות של רכישת הערבית בגישת המסוגלות באוניברסיטה העברית בירושלים.

עלות המהדורה הניסיונית של  بَقْدَر بِالْعَرَبِي! [אני מסוגל בערבית] בו נשתמש בקורס כלולה בשכר הלימוד עבור הקורס.

הלמידה השוטפת, כולל המשימות וההגשות, מנוהלת באמצעות אתר ה-MOODLE של הקורס.

 

4. צוות הקורס

CEFR HUJI ARABIC

היבא נאטור

צוות ערבית

hiba.natour@mail.huji.ac.il

הרשמה

תהליך הרישום לקורסים:

1. מילוי טופס הרישום המקוון (קישור להלן)

2. השתתפות בשיחת היכרות ותיאום ציפיות

3. הודעה על שיבוץ וחתימה על הסכם הלימודים

4. תשלום שכר הלימוד לקורס (150 ש"ח לצורך שריון המקום ובהמשך לכך תשלום שכ"ל מלא עד לשבועיים לפני פתיחת הקורס)

5. איסוף ספרי הלימוד ממשרדי היחידה

המקומות בקורסים מוגבלים. לאור הביקוש ומתן עדיפות לתלמידי האוניברסיטה העברית, ייתכן ולא כל הנרשמים ישובצו לסמסטר הקרוב. פניות קודמות יזכו לטיפול מוקדם.

לטופס ההרשמה - https://languages.huji.ac.il/Safotreg