ٍSafot@HUJI

יצירת קשר Safot@HUJI

יובל ריבלין, רכז התוכנית
languages@mail.huji.ac.il
טל': 02-5881984
חדר 5807, הפקולטה למדעי הרוח

שעות קבלה:
ימים א'-ה' 10:00-13:00

Safot @ HUJI

Safot

היחידה ללימודי שפות מציעה קורסים בשמונה שפות מודרניות במסגרת תוכניות הלימודים בפקולטה למדעי הרוח. לצד זאת, לומדים רבים מעוניינים לרכוש שפה נוספת מחוץ לדרישות התואר ולכן פתחנו את תוכנית Safot @ HUJI. ברוכים הבאים!

כל הקורסים שלנו פועלים בהתאם לתקן האירופי המשותף להוראת שפות (CEFR). תוצרי הלמידה מוגדרים במונחי can do – מה הלומדים מסוגלים לעשות באמצעות השפה, בכתב ובעל-פה. החל מהשיעור הראשון, לומדים לתקשר בשפה, נדבך על נדבך, מתוך למידה בשפה עצמה. כך חשים את השפה מבפנים, מפתחים מודעות לשונית ותרבותית ובונים ביטחון לפעול בשפה ולתפקד בה במגוון רחב של הקשרים אישיים, אקדמיים ותעסוקתיים. 

כדי להגיע ליכולות ממשיות בשפה נדרשת השקעה משמעותית. לכן גם בקורסי Safot @ HUJI נשמר סטנדרט גבוה של דרישות אקדמיות הכולל תרגול נרחב גם מחוץ לכיתה. הקורסים אינם חלק מתוכנית הלימודים האוניברסיטאית אלא מקנים תעודה רשמית מטעם היחידה ללימודי שפות של האוניברסיטה העברית. 

בשלב הראשון היחידה משיקה קורסי מתחילים בלבד במספר שפות, בקמפוס הר הצופים. התוכנית תורחב בהמשך בהתאם לביקוש.

בוגרי קורסי היחידה ללימודי שפות המעוניינים להמשיך את לימודי השפה שלהם בחו"ל במסגרת חילופי סטודנטים יוכלו להשתלב באופן מיטבי ברמה העוקבת, הודות לאיכות הלמידה והסטנדרטיזציה הנגזרים מתקן ה-CEFR

שימו לב! כדי שנוכל להיענות לביקוש ולהציע שפות נוספות, ברמות נוספות ובקמפוסים נוספים, אנא מלאו את טופס הבקשות. כך גם נוכל לחזור אליכם בנוגע לקורסים שמעניינים אתכם.

שאלות נפוצות

1. במה נבדלים קורסי Safot @ HUJI מקורסי היחידה ללימודי שפות הנלמדים במסגרת התואר?

טבלת שאלות ותשובות

2. אילו קורסים מוצעים במסגרת Safot @ HUJI?

בשלב זה נפתחים קורסי French@HUJISpanish@HUJI ו- Arabic@HUJI (מדוברת). בסמסטר הראשון נפתחים קורסי מתחילים בלבד (ללא ידע קודם).

בהמשך ייפתחו שפות ורמות נוספות בהתאם לביקוש. 

 

3. האם קורסי  Safot @ HUJI מתאימים לי?

הקורסים מיועדים לכל מי שרוצה להתמסר לרכישת השפה בשפה עצמה בתהליך אינטנסיבי ומהנה: המפגשים נערכים פעמיים בשבוע, וההגעה לכלל השיעורים היא חובה. השיעורים מתנהלים בתחושת עשייה, ונבנים סביב תרגול ויישום בזוגות או בקבוצות קטנות. כולם מתקשרים עם כולם ואין "צופים מהצד". הלמידה בקורס אף מחייבת עבודה עקבית מחוץ לכיתה – כשעה בבית על כל שעה בכיתה – ומלווה בהגשת מטלות ובבחנים הבודקים את המסוגלות התקשורתית. היחידה דוגלת בגישת ה"כיתה ההפוכה", כלומר למידה בבית כהכנה לשיעור כדי שמקסימום זמן במפגש עצמו יוקדש ליישום. 

חשוב לציין שלמידה בגישה זו מוציאה אותנו מאיזור הנוחות וטעויות או מבוכה קלה הן חלק טבעי מהתהליך. הצוות וקהילת הלומדים מייצרים יחד אווירה חיובית ומפרגנת, מתוך כבוד הדדי ומוטיבציה גבוהה לייצר תקשורת ספונטנית בשפה עצמה.

 

4. האם דרוש רקע בשפה? איך אפשר להתחיל לתקשר בשפה מהיום הראשון?

מי שטרם נחשף ללימודי שפה זרה בשפה עצמה מכיר אולי את גישת ה"עברית בעברית" הרווחת באולפנים מזה שנים רבות. לא דרוש רקע. להיפך, קורסי המתחילים אינם מתאימים לבעלי ידע קודם בשפה. מה עושים בשיעור הראשון? עורכים היכרות, אך במקום להשתמש בעברית או באנגלית לומדים לערוך היכרות כבר בשפה הנלמדת. בהמשך לכך לומדים איך ללמוד בשפה, למשל לשאול בשפת היעד שאלות בסיסיות כמו "איך אומרים..?" או "איך כותבים..." או "לא הבנתי. עוד פעם בבקשה" וככה מתקדמים, תוך שימוש בהמון רמזי הקשר, מידע ויזואלי, שפת גוף, אינטונציה וכיו"ב.

 

5. מה היא גישת המסוגלות can do?

המסגרת האירופית מנסחת את כל תוצרי הלמידה ברמות השונות באמצעות היגדי can do, תוך התייחסות לכישורי הבנה, הפקה ואינטראקציה וכן תשומת לב מיוחדת למודעות תרבותית ולהרגלי למידה. התוצרים מדורגים לפי רמה, למשל: מסוגל להבין הוראות בסיסיות או לתאם פגישה בווטסאפ (A1), מסוגל לשתף בחוויות או לזהות ניואנסים תרבותיים (A2), מסוגל לעקוב אחר הרעיונות המרכזיים בחדשות או להציג טיעון מנומק בכתב או בעל-פה (B1) וכן הלאה. 

בניית מסוגלות של ממש היא תהליך הדרגתי שדורש השקעת זמן ניכרת. התקדמות מרמת מתחילים גמורים לרמה B1 למשל אורכת שנתיים לפחות במסגרות שבהן נפגשים פעמיים או שלוש בשבוע.

 

6. האם מקבלים ציון על הקורס? מה זאת בעצם תעודת סיום רשמית?

דרישות הקורסים מוגדרות כך שישנן בכל שבוע מטלות להגשה – בכתב ובעל-פה – וכן נערכים בחנים. בהתאם לגישת ה-can do המשימות בודקות מסוגלות תקשורתית (ולא ידע תיאורטי). כך רוכשים כישורים חדשים משבוע לשבוע ומקבלים משוב משמעותי להמשך הלמידה. 

בהתאם לסילבוס הקורס, המתפרסם בעמוד המידע לכל שפה, רכיבי הציון השונים משתקללים לכדי ציון סופי. תעודת הסיום היא תעודה רשמית של היחידה ללימודי שפות של האוניברסיטה העברית. על גבי התעודה מופיעה רמת הקורס במונחי ה-CEFR והערכה מילולית על סמך הישגי התלמידים במהלך הקורס, בהתאם לסולם המפורט בתוכנית הלימודים שמופיעה בכל קורס.

*תעודת מקור מוענקת במסגרת עלות הקורס. ניתן להזמין עותקים נוספים של התעודה בעמוד התקנות ונהלים.

 

7. מה עלות הקורסים ב-Safot @ HUJI?

עלות כל קורס מופיעה בעמוד המידע הרלוונטי לאותה שפה (המחיר כולל את עלות ספרי הלימוד).

תלמידי האוניברסיטה העברית בלבד זכאים למחיר מיוחד. 

 

8. יש לכם שאלות נוספות?

נשמח לקיים שיחת ייעוץ אישית בתיאום מראש - פנו למייל languages@mail.huji.ac.il.

 

לעמוד התקנות והנהלים שלנו לחצו כאן>>

 

הקורסים שלנו

בשלב הראשון, היחידה משיקה שלושה קורסי מתחילים באוקטובר 2021:

Spanish @ HUJI - ספרדית בספרדית למתחילים (A1)

French @ HUJI - צרפתית בצרפתית למתחילים (A1)  

Arabic @ HUJI - ערבית בערבית (מדוברת) למתחילים (A1)

היצע השפות והרמות יורחב בהמשך בהתאם לביקוש. 

הרשמה

תהליך הרישום לקורסים:

1. מילוי טופס הרישום המקוון (קישור להלן)

2. השתתפות בשיחת היכרות ותיאום ציפיות

3. הודעה על שיבוץ וחתימה על הסכם הלימודים

4. תשלום שכר הלימוד לקורס (150 ש"ח לצורך שריון המקום ובהמשך לכך תשלום שכ"ל מלא עד לשבועיים לפני פתיחת הקורס)

5. איסוף ספרי הלימוד ממשרדי היחידה

המקומות בקורסים מוגבלים. לאור הביקוש ומתן עדיפות לתלמידי האוניברסיטה העברית, ייתכן ולא כל הנרשמים ישובצו לסמסטר הקרוב. פניות קודמות יזכו לטיפול מוקדם.

לטופס ההרשמה - https://languages.huji.ac.il/Safotreg