יצירת קשר

ראשת היחידה: חיה פישר
chaya.fischer@mail.huji.ac.il
טל': 02-5882664
חדר 5806, הפקולטה למדעי הרוח


משרדי היחידה: 
languagehu@savion.huji.ac.il
טל': 02-5882771
חדרים 5807/5805, הפקולטה למדעי הרוח


שעות קבלה:
ימים א'-ה' - 09:00:13:00 ו-14:00-15:00

 

מרדכי נלקן

פרופיל מרדכי
צוות ספרדית

שמי מרדכי (חוויאר) נלקן. נולדתי בטולדו, ספרד, ואת שבע עשרה השנים הראשונות בחיי ביליתי בעיר הזאת, הקשורה כל כך להיסטוריה של היהודים בימי הביניים.

בגיל שבע עשרה התחלתי ללמוד באוניברסיטת קומפולטנסה במדריד. למדתי לימודים הומניים ומשפטים. אני בוגר לימודים הומניים ובעל תואר דוקטור בהיסטוריה של המשפט. כמו כן עשיתי את כל הקורסים בחינוך שהאוניברסיטאות בספרד מחייבות את בוגריהן לעשות כדי שיוכלו ללמד.

עבדתי בספרד במשך מספר שנים כאסיסטנט בפקולטה למשפטים באוניברסיטה הלאומית לחינוך מרחוק (הדומה לאוניברסיטה הפתוחה בישראל) וכמורה לספרדית למהגרים מרומניה ומאפריקה שהגיעו לספרד.

הספרדית שאני מדבר, שמקורה במרכז ספרד, התעשרה לאחר שהייה של שנים אחדות בסנטיאגו, צ'ילה, ובסן חואן שבפוארטו ריקו. על כן הספרדית שלי היא שילוב של שני העולמות שבהן מדברים אותה. לכך יש להוסיף שהות של שלושה חודשים בגינאה המשוונית, המדינה האפריקנית היחידה שבה מדברים ספרדית.

מאז שנת 2000 אני מלמד באוניברסיטה העברית בירושלים בחוג ללימודים רומנים ולטינו-אמריקאים. במשך שנים, בנוסף להוראת הספרדית, לימדתי גם קורס בהיסטוריה של ספרד המודרנית.

כחלק מלימודי ההיסטוריה שלי ערכתי מחקר מעמיק על מלחמת האזרחים בספרד ועל השנים הראשונות של הדיקטטורה של פרנקו. יש ברשותי ארכיון חשוב הכולל עדויות של יותר מארבע מאות אנשים שראיינתי וחיו בתקופה היסטורית זו. על בסיס מחקרים אלה פרסמתי מאמרים בכתבי עת אקדמיים רבים.

אני ממשיך לשמור על קשר עם ספרד ועורך ביקורים תכופים בארץ הולדתי, לכן הספרדית שלי כל הזמן מתעדכנת.

במשך זמן מה לימדתי במכון סרוונטס בתל אביב. מזה שנים אני אחראי על הבחינות הבין-לאומיות בספרדית

DELE באוניברסיטה העברית בירושלים ובוחן בשש הרמות של הבחינה.

כמו כן אני מדריך תיירים מוסמך מטעם משרד התיירות הישראלי.