לסטודנטים

ייייייייייי

למה ללמוד שפה

Hebrew University Language Center CEFR Arabic French Chinese Japanese German Russian Spanish Italian למה אתם רוצים ללמוד שפה? יש הרבה סיבות מצוינות: כדי להכיר תרבויות נוספות, לצורך מחקר אקדמי, ליצירת הזדמנויות חדשות ללימודים ולתעסוקה, כדי לטייל ברחבי העולם, לקירוב לבבות, כדי לשפר יכולות קוגניטיביות, ועוד.

יש גם סיבות נוספות:

בינלאומיות – אנגלית היא המפתח לתפקוד יעיל בעולם הגלובלי; עם זאת, באירופה ממליצים זה שנים רבות ללמוד לפחות שתי שפות זרות. לא בכל מקום אנגלית היא ה- lingua franca, והיכולת לתקשר לא רק באנגלית, אלא גם בצרפתית או בסינית, למשל, פותחת מגוון אפשרויות חדשות הן מבחינה אקדמית, והן מבחינה מקצועית, חברתית או אישית. אם השתתפתם בכנס באירופה וחשתם שכולם מדברים יותר שפות מהישראלים, לא דמיינתם.

עושר תרבותי ורב-תרבותיות – אמצעי התרגום העומדים לרשותנו משתכללים מיום ליום, אך רכישת שפה מאפשרת להתקרב לתרבות, למקורות שלה ולדובריה במובן העמוק ביותר, מתוך כבוד אליהם ובלי לאבד את רוח הדברים. נוסף על כך, גישה פלורליסטית לשפות רואה ערך במיומנויות בסיסיות בשפות רבות ובתקשורת גמישה שעוברת משפה לשפה בהתאם לצורך.

הדרך חשובה לא פחות מהתוצאה – הגישה ללימודי שפות ביחידה החדשה באוניברסיטה העברית שואבת מהמסגרת האירופית המשותפת (CEFR) וכן מגישת האולפן לעברית, שפותחה בארץ. התוכנית החדשה מעניקה ללומדים יכולות מגוונות לתפקד בשפת היעד, לצרכים אישיים, אקדמיים ותעסוקתיים, תוך ניצול מיטבי של הזמן העומד לרשותם. נוסף על כך, חשוב למורים להקנות ללומדים כלים ללמידה עצמית, בדגש על הנאה מהתהליך עצמו.

 

Tandem

"טנדם" הוא הכינוי המקובל בעולם לתוכניות לחילופי שפות בין דוברי שפות שונות. בדומה לאופניים הזוגיים, שעליהם רוכבים בתיאום ותוך חלוקת עבודה, גם למידה בו-זמנית של שתי שפות נבנית בצורה המאזנת בין ההשקעה לבין התועלת של כל אחד מהמשתתפים.

בטנדם בדרך כלל נערכים מפגשים קבועים בין שני אנשים, ובהם מדברים חצי מהזמן רק בשפה אחת וחצי מהזמן רק בשפה השנייה. מפגשים אלה אינם תחליף ללמידה בהנחיית מורה, ואין בהם תועלת ללא בסיס בשפה, אך הם הזדמנות מצוינת ליישום מיומנויות שנלמדו ולהיכרות עם סטודנטים דוברי שפות אחרות.

טנדם4טנדם בשיתוף תוכנית אמירים ובית הספר לתלמידים מחו"ל ע"ש רוטברג

בשנת הלימודים תשע"ח נפתחה תוכנית טנדם נסיונית לתלמידי תוכנית "אמירים" למצטיינים במדעי הרוח בשיתוף עם התוכנית ללימודי מוסמך והיחידה ללימודי עברית בביה"ס לתלמידים מחו"ל. תלמידים ממגוון ארצות שרצו לתרגל דיבור בעברית צוותו לתלמידי "אמירים", והם - בתורם - תירגלו אנגלית, צרפתית, גרמנית, איטלקית או ערבית.

מחקרים מראים שכדאי לתת ללומדים חופש רב בבניית מפגשים לחילופי שפות. עם זאת, ללא מסגרת בסיסית המסייעת בציוות הזוגות ומציעה קווים מנחים למפגשים ורעיונות לתוכנם, המפגשים לא ממריאים. לכן, היחידה ללימודי שפות מספקת ללומדים תמיכה מנהלית ותוכנית, ומסייעת להם בפתרון קשיים שעלולים להתעורר במסגרת הטנדם.

תוכניות לעתיד

היחידה ללימודי שפות שואפת להקים מצע נרחב לפעילות טנדם. לעת עתה אנחנו מציעים לכם להכיר סטודנטים שמעוניינים לתרגל שפות אחרות באמצעות דף הפייסבוק שלנו.

ניתן למצוא ברשת פלטפורמות שונות לטנדם, ובהן אפליקציות ייעודיות. מבחינה אקדמית אנחנו ממליצים לעיין באתר של פרויקט SEAGULL שפותח על-ידי מורי שפה ממגוון מוסדות מובילים באירופה.

 

 

 

הודעות